Genel Kültür

Netflix’e Özel “Platform” Filmi

Netflix’e Özel “Platform” Filmi

Gerilim ve bilim kurgu türleri arasında yer almakta olan Platform filmi yalnızca Netflix üzerinde yer almakta olan filmdir. Bu film, Netflix üzerinde bulunan diğer filmlerin konusundan daha farklıdır. %78 oranında Netflix izleyicileri üzerinden bir beğeni oranı toplamış olan filmdir. İspanya ülkesinde çekilen filmin asıl dili de İspanyolcadır. Dizinin asıl dilinin İspanyolca olmasına rağmen Netflix üzerinden çokça dil seçeneğinde çevirileri gerçekleştirilmiştir. Dil çevirisi yapılmış olan film altyazılı olarak da seyircilere sunulmuştur. Film içerisinde 15 civarında oyuncu, 1 yönetmen, 2 senarist ve 2 yapımcı bulunuyor. Platform filmi, “Dikey Öz Yönetim Merkezi” olarak isimlendirilen büyük ve dik bir kulede geçiyor. 8 Kasım 2019 tarihinde İspanya’da yayımlanmaya başlanmış olan bir filmdir.

Platform Filminin Konusu Nedir

Platform filminin konusu oldukça değişiktir. Dikey kulenin her katında iki kişinin kalmakta olduğu çok ama çok yüksek hapishane ya da kule benzeri bir binada, haksız ve sınıfsal anlamlarda bir düzen sürülüyor. Film aynı zamanda sosyal bir deneyi de söz konusu olarak ediniyor. Dikey kuleden her gün asansöre benzeyen bir düzenekte yemek önce üst kattakilere verilmeye başlanıyor. Üstte kalanların yemeği yemesinden sonra ise arta kalan yemekler de alt katlara doğru gidiyor. En üstte bulunan katların bolluk içinde yaşamış olduğu ve alttakilerin de açlık ile mücadele etmiş olduğu bir sistemdir. Düzeneği kurulmuş olan bu sistem ise muazzam bir kaos yaratmıştır. En az 200 katlı olan bu dikey kulede herkese yetecek miktarda eşit yemek olmuş olmasına rağmen, platform en üst kattakiler tarafından talan edilmiş bir halde aşağıya indiğinden dolayı, alt katlara ininceye dek tükenmiş oluyor. Bunun ile beraber açlık üzerine büyük bir kaos ortamı yaratılmış olmaya da başlar. Film gerilim ve bilim kurgu türlerinin haricinde korku, sürükleyicilik, drama türleri arasında da yer alıyor. Film, Netflix platformuna ilk yüklenmiş olduğu zamanlar ilk 10 filmin arasında 1.liğini de korumuş olan bir filmdir.

Platform Filmi Nereden İzlenebilir

Platform filmi dijital ortamlar için yaratılmış olan bir film yapımıdır. Netflix platformu üzerinden yayımlanmakta olan bu film yalnızca Netflix üzerinden izlenebilirken alternatif olan internet sayfaları üzerinden de izlenebilir. İnternet sayfaları üzerinden netflix izle ya da netflix ücretsiz izle gibi arama etiketleri ile sayfalara ulaşım sağlanabilir. Sayafalara ulaşım sağlanması üzerine ise filme de ulaşım sağlanmış olacaktır. Platform, Netflix ya da Netflix’in alternatif internet sayfaları üzerinden izlenebilir.

Bir yanıt yazın