Spor

Speedminton Nedir

Speedminton oyunu tenis ve diğer birçok raket oyunları ile benzerlik göstermektedir. Ancak speedminton oyununda ağ üzerinde oyun görülmez. Speedminton oyunu tenis ve badminton oyununu dış mekanlarda da rahatça oynamak isteyen Alman Bill Brandes tarafından tarafından dünyaya yeni bir spor çeşiti olarak icat edilmiştir.

Speedminton oyununda da 15 puana ulaşan ilk oyuncu tarafı oyunu kazanmış sayılmaktadır. Speedminton sporu ilk 2002 yılında kurulmuş ve yeni bir spor çeşiti haline gelmiştir. Tenis ve badminton benzeri bir oyun olması sebebiyle oldukça sevilen ve popüler hale gelen bir oyundur. Speedminton oyunu oldukça eğlenceli ve kolay öğrenilebilecek bir oyun türüdür. Diğer tenis türevi oyunlar gibi speedmintonda da iki takım arasındaki fark 2 puan olmalıdır. Aradaki iki fark oluşana kadar oyuncular oyuna devam etmektedir.

Speedminton Oyun Kuralları Nelerdir?

Speedminton oyununda tenis de olduğu gibi ısınmak ve oyuna hazırlanmak önemlidir. Speedminton oyunu servis atılarak başlar. Maçın kazanılmış sayılması için bir tarafın en az üç seti kazanması gerekmektedir. Speedminton maçında ilk hangi tarafın oynayacağına yazı tura atışı karar verir. Speedminton servisi bel hizasında atılmak zorundadır. Bel hizasında atılmayan atışlar geçersiz sayılır. Tekrarlanmaya gerek kalmadığı belirtildiği zaman o vuruş sayı kazandırır. Her türlü tenis ekipmanına ve tenis çantası modellerine tenis market’den ulaşabilirsiniz.

Ofans ve defans oyuncuları her set sonunda taraf değiştirmek zorundadır. Bunun sebebi oyun oynanan alanda olası bir açı, hava akışı durumu yaşandığında haksızlık çıkmaması için değişiklik yapılmasıdır. En önde duran ve servis kullanmayan oyuncu ofans oyuncusu olarak belirlenir. Servis atışını gerçekleştiren oyuncu ise defans oyuncusudur. Sırası ile 3 servis atışı gerçekleştiren takımdan sonra servis sırası karşı takıma geçmek zorundadır.

Kare dışına düşen top ile oyunda 1 puan elde edilir. Speedminton atışı topu ileri doğru atarak gerçekleştirilir. Oyunlarda ve maç esnasında seti hangi taraf kaybeder ise gelecek oyunda servis atışına o başlar. Hem servis atışının belirli bir sayı ile gerçekleştirilmesi hem de set sonlarında oyuncuların saha içerisinde yer değiştirmesi speedminton oyunun daha adil bir şekilde keyifle oynanılmasını sağlar.

Bir yanıt yazın