Spor

Türkiye Tenis Federasyonu (Ttf)

Türkiye Tenis Federasyonu kısaltması ile TTF, Türkiye’de tenis spor dalı ile ilgili olan en yüksek birimdir. Türkiye Tenis Federasyonu neredeyse cumhuriyet ile eş yaşta, yaşıt olan bir kuruluştur. Türkiye Tenis Federasyonu, 1923 senesinde Türkiye İdmancılar Cemiyeti bünyesinde kurulup 1953 senesinde de bağımsız bir federasyon haline gelmiştir. Türkiye Tenis Federasyonu, 2004 senesinde özerk bir kuruluş haline gelmiştir. Türkiye Tenis Federasyonu, 150 adet federe barındırır. 1923 senesinden itibaren başkanı olan Türkiye Tenis Cumhuriyeti’nin 2021 yılındaki başkanı ise Cengiz Durmuş’tur. İstanbul, Ankara ve İzmir’de şubeleri bulunmaktadır. Ana merkez şubesi ise Ankara’da yer almaktadır. Özellikle İzmir’de Ulusal Tenis Eğitim Merkez Tesisleri bulunmaktadır. Türkiye Tenis Federasyonu Cengiz Durmuş başkanlığında yönetilmek üzere 15 adet Yönetim Kurulu sistemi bulunmaktadır. Federasyon içerisinde Türkiye’de yer alan 240 adet federe kulüp ve yaklaşık 60.000 civarında lisanslı oyuncu kaydı vardır.

Uluslararası Tenis Federasyonu

Uluslararası Tenis Federasyonu kısaltması ile ITF, tüm dünyada oynanan tenis sporunun en yüksek bağlı olmuş olduğu birim ve yönetim merciidir. ITF, merkez binası olarak Londra’da yer almaktadır. Başta ulusal tenis federasyonları ile beraber olmak kaydı ile 210 adet kuruluş bulundurmaktadır. “Francesco Ritti Bitti” ismi başkanlığında yönetimi yapılmaktadır. 1 Mart 1913 tarihinde kuruluşu gerçekleştirilmiş ve etkinliklerine de günümüzde hala devam etmekte olan bir federasyondur. İlk kurulduğunda 12 tane ulusal kuruluş ile başlamış ve günden güne de büyümeye, kendini geliştirmeye devam etmiştir. Federasyonda resmi olarak İngilizce dili kullanılmaktadır. İngilizce dilin resmi olarak kullanılsa da federasyon tüm dünya ile belirli bir iletişim halindedir.

Tenis Sporu Hakkında Gerekli Bilgiler Nelerdir?

Tenis, bir spor dalı olmak ile beraber tüm dünyada hâkim olarak oynanmaktadır. Tenis sporu, yaklaşık olarak 13 ve 14.yüzyıllardan beri oynanmaya başlayıp 2021 senesinde kadar varlığını sürdürmüştür. Tenis sporunun maç ya da oyunları “Kort” adı verilen sert zemine sahip olan sahalardan oluşmaktadır. Özellikle sert ve farklı bir zemine sahip olduğundan dolayı tenis oyuncularına maç veya oyun öncesinde tenis ayakkabısının kullanımı önerilmektedir. Bir tenis maçında 2 adet takım bulunabilir. Takımlarda ise en az 1 ve en fazla 2 adet oyuncu bulundurulabilmesi mümkündür. Maçtaki toplam oyuncu sayısı da buna bağlı kalmak üzere 2 ile 4 kişiden oluşabilir. Raket ve tenis topu ekipmanları ile oynanabilen bir spordur. Tenis topları ise kauçuk kaplamalı, lastik ve içi boş toplardır.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Bir yanıt yazın